Заповіт – це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Особливістю спадкування за заповітом є те, що спадкоємець отримує у власність майно лише після смерті спадкодавця.
Після складення заповіту, особа й надалі залишається власником свого майна та може вільно ним розпоряджатися.
Важливо пам’ятати, що заповіт у будь-який момент можна скасувати чи змінити, якщо сама особа цього забажає.
При цьому кожний новий заповіт, який складе особа скасовує попередній. Заповіт можна змінювати безліч разів протягом життя.
✏️ Хто може бути спадкоємцями?
Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
❗️Якщо заповітом особу позбавили спадщини, то вона не можете одержати право на спадкування, крім випадків, коли такий заповіт визнано судом недійсним.
В чому недолік заповіту для особи, якій майно заповідається?
Існує таке поняття як обов’язкова частка у спадщині, яку закон гарантує певному переліку спадкоємців за законом, незалежно від змісту заповіту.
До таких спадкоємців належать: малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки.
Тобто, якщо на момент смерті заповідача будуть спадкоємці, які входять до такого переліку, то особа, якій заповідач в цілому мав намір передати майно, отримає лише певну його частку.
І таке право на спадщину встановлюється законом та не може бути змінено у заповіті.
✏️ Як оформити спадщину?
Для отримання спадщини спадкоємець повинен звернутися до нотаріуса протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця для прийняття спадщини шляхом подання відповідної заяви.
? Після спливу шести місяців – оформити спадщину (свою частку) та отримати документи про власність на своє ім’я.
✏️Яка форма заповіту?
Заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення і має бути посвідчений нотаріусом або посадовою особою органу місцевого самоврядування, якщо в населеному пункту немає нотаріуса, або іншими посадовими чи службовими особами (головним лікарем, капітаном морського судна, командиром військової частини тощо).
✏️Хто може написати заповіт?
Для складення заповіту особа повинна мати повну цивільну дієздатність – досягти 18 років (у деяких випадках – 16 років) і розуміти значення своїх дій та можливість ними керувати.
✏️Що таке заповідальний відказ?
Відповідно до статті 1237 Цивільного кодексу України заповідач має право зробити у заповіті заповідальний відказ – доручити одному чи кільком спадкоємцям виконати за рахунок спадкового майна певні дії на користь третьої особи, названої в заповіті.
✏️В чому особливість заповіту подружжя?
Подружжя має право скласти спільний заповіт щодо майна, яке належить йому на праві спільної сумісної власності. У разі складення спільного заповіту частка у праві спільної сумісної власності після смерті одного з подружжя переходить до другого з подружжя, який його пережив. У разі смерті останнього право на спадкування мають особи, визначені подружжям у заповіті.
Вадим ГАТЕЖ, юрист, Телеграм канал