Отже, якщо у 2020 році рентні платежі в держбюджет становили 52,5 мільярдів гривень, а в 2021 році були на рівні 41,6 мільярдів – цьогоріч ситуація має кардинально змінитися.
Окрім очікуваних надходжень в спецфонд, передусім, від «Укрнафти» в рамках взаєморозрахунків з урядом і «Нафтогазом», держбюджет може з багатша и і за рахунок введення диференційованих ставок ренти на видобуток газу. Адже, на початку цього тижня, в парламенті було зареєстровано аж два відповідних законопроекти.
Перший:
№7012-2 про внесення змін до закону “Про державний бюджет на 2022 рік” авторства народного депутата «Слуги народу» Олександра Завітневича. Ініціатива ідентична тій, що напередодні зареєстрував голова податкового комітету Данило Гетманцев. Згідно законопроекту, ставка ренти на газ залежатиме від ринкової ціни газу. Вона збільшуватиметься на 10% кожні $200 за тис. кубів в ціні ресурсу.
А базою оподаткування буде визначена найбільша з трьох цін:
- Або середньозважена ціна імпорту за визначений період, яка обраховується Митною службою України.
- Або середня ціна котирувань, які публікуються у звіті Argus European Natural Gas.
- Або середня ціна реалізації газу на Українській енергетичній біржі (УЕБ) без ПДВ.
Другий:
№7038-1 про внесення змін до Податкового кодексу зареєстровано за ініціативою прем’єра Дениса Шмигаля. пропонує ввести диференційовану ставку ренти на видобуток газу з березня 2022 року. Розрахунок бази оподаткування визначатиметься як і в законопроекті Гетманцева.
Братиметься найбільша із трьох величин вартості газу:
- середня митна вартість імпортного природного газу;
- середня вартість газу на європейському хабі Trading Hub Europe;
- середня ціна газу на українських товарних біржах, визначених КМУ.