Договір дарування: головне, що потрібно знати
Хто може бути сторонами договору?
Дарувальник та обдаровуваний (фiзичнi особи, юридичнi особи, держава Україна, територiальнi громади).
Суть договору?
За договором дарування дарувальник передає або зобов’язується передати в майбутньому обдаровуваному безоплатно майно (дарунок) у власність.
Укладати договір дарування може також представник дарувальника на основі письмового уповноваження – довіреності. Однак, якщо у довіреності на укладання договору дарування не встановлено імені обдаровуваного, така довіреність є нікчемною.
Якщо ж власників дарунка декілька?
Договори дарування майна, що знаходиться у спільній власності, укладаються за згодою всіх співвласників.
Що ж можна дарувати?
Предметом договору дарування може бути будь-яке майно, не вилучене з товарообороту і яке може бути у власності особи, якій воно дарується:
- рухомi речi (меблі, продукти харчування);
- грошi та цiннi папери;
- нерухомi речi (житло, земельні ділянки);
- майновi права, якими уже володiє дарувальник, а також тi, якi можуть виникнути у нього у зв’язку iз здiйсненням права iнтелектуальної власностi, та iншi права.
Яка ж форма договору має бути дотримана?
Договір дарування може укладатися в усній, простій письмовій і письмовій нотаріальній формі:
Усна при даруванні предметів особистого користування та побутового призначення, коли таке бажання висловлюється прямо й дарунок передається обдаровуваному в момент укладання договору;
Письмова для дарування майнового права та дарування з обов’язком передати дарунок у майбутньому (в разі недодержання письмової форми цей договір є нікчемним), а також для дарування рухомих речей, що мають особливу цінність.
Письмова форма з нотаріальним посвідченням необхідна для договору дарування нерухомої речі й валютних цінностей.
Що зобов‘язаний здійснити дарувальник?
Повідомити обдаровуваного про відомі дарувальникові недоліки речі, що є дарунком, або її особливі властивості, які можуть бути небезпечними для життя, здоров’я, майна обдаровуваного або інших осіб.
При цьому, він не зобов’язаний виправляти недоліки дарунка, проте у разі порушення цих вимог дарувальник зобов’язаний відшкодувати шкоду, завдану майну, та шкоду, завдану каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю в результаті володіння чи користування дарунком.
Чи можна на обдаровуваного покласти якісь обов‘язки?
Договір, який встановлює обов’язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не є договором дарування.
Однак, на обдаровуваного може бути покладений обов’язок вчинити певну дiю майнового змiсту або утриматися вiд її вчинення на користь третьої особи (передати грошову суму чи iнше майно у власнiсть, сплачувати грошову ренту, надати право довiчного користування дарунком чи його частиною, не пред’являти вимог до третьої особи про виселення тощо).
Хто та в яких випадках може розірвати договір дарування?
Обдаровуваний має право відмовитись від подарунка в момент його вручення, у разі коли момент передачі речі збігається з моментом укладенням договору. В разі якщо договір передбачає передачу речі в майбутньому обдарований може відмовитись від подарунка в будь-який час до моменту його прийняття.
Так само, від договору може відмовитися дарувальник, якщо договір укладений з умовою передання дарунка у майбутньому і якщо після укладення договору його майновий стан істотно погіршився.
Однак, договір дарування нерухомих речей або іншого особливо цінного майна може бути розірвано за вимогою дарувальника, якщо обдаровуваний умисно вчинив злочин проти життя, здоров’я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей.
Дарувальник має право розірвання договору, якщо обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність, якщо внаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, що становить історичну, наукову, культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена.
Юридичні поради: консультує Вадим Гатеж, юрист.
Телеграм канал